úterý 1. března 2011

Kyš, kyš, služko!
Sluníčko sice i dnes demonstrovalo jaro, ale k teplu to mělo zatraceně daleko. A foukal pekelný vítr, takže se Hanka slitovala a nechala mi slabou deku, alespoň do doby, než sleze stín, v mém kousku Hobitína.

Služka dorazila podivně brzo. Neměla by náhodou kolem poledne pracovat? Místo otravování těch, kteří mají poledne vyhraněné k odpočinku? Nikoliv k práci? Protože Hanka to říkala správně, když služka oznámila, že chrápu: ano, to byla moje doba! Moje polední pospávání v seně! A služka už by za ty roky mohla pochopit, že spinkající chudáčkové koníčkové se neruší!

Kdepak. Přišla, byla schválně hlučná, chodila mi neustále připomínat „budíček!“, a pokaždé, když se vzdálila, jsem naivně doufal, že to pochopila, ale vůbec. Pár minut mi před nosem významně mávala ohlávkou a vodítkem, což jsem samozřejmě ignoroval, a když pak přišla s foťákem a začala smlouvat, jakože úplatky mrkví, abych vstával, nechal jsem cenu vyšplhat na tři a půl mrkve. A to byla chyba! Protože jsem dostal jenom jednu.

Naštěstí všude bylo pekelně tvrdo, bez šance klusat. Služce byla zima, protože pouze z jedné strany do ní pralo sluníčko, tudíž se vpravo potila a vlevo mrzla, takže šla asi dva kilometry pěšky přede mnou. Vyškrábala se do sedla, až když se jí zdálo, že by klusat snad i šlo, ale pokaždé byl vhodný terén dlouhý sotva pár metrů, takže mě prudila alespoň požadavkem jít na otěži.

Ve Dvorečku strašilo, tradičně. Já tu lamu viděl, i když vidět nebyla! Odmítal jsem jít na jízdárnu, a když mě služka uplatila chlebem, který se válel u vrátek, pospíchal jsem honem do stáje, protože tam není ani pštros, ani lama, a hlavně tam bývá chléb a sůl (to jakože mrkev). Jenomže ve stáji ani noha! Tedy kromě těch služčiných a Kátiných, ale ty se vykecávaly, pomlouvaly a trvalo jim to. Mezitím rozmrzla jízdárna, ale naštěstí služka pro změnu zamrzla, takže jsem z toho nakonec vytěžil, přiježďování mě minulo. Paráda!

Na jízdárně pak pracoval Masťa, takže jsem vyjednával, jestli by nestálo za pokus zůstat a nejít nikam sám a opuštěn, ale služka je blbá a nechápe potřeby chudáčka koníčka. A jestli si myslela, že mezitím rozmrzly i louky, tak to ani omylem!

Váš chudáček koníček(nebude zveřejněn)


Opište text z obrázku: