pátek 1. května až neděle 31. května 2015

P1020328

     Květen bohužel proběhl obdobně příšerně jako duben. Vyhlídky na lepší budoucnost mizivé a všechny moje dosud perfektně probíhající sabotáže smetla z příslovečného stolu jedna jediná návštěva…

     Začátkem měsíce služka totiž své pravidelně omílané (ale doposud vždy naštěstí plané) vyhrožování návštěvou veterináře vyměnila za skutečnost, protože už ji – cituji – obtěžovalo každé ježdění začínat klusáním po asfaltu, jestli jdu/nejdu čistě. Tento moment si, vážení čtenáři, zapamatujte, neboť s ním úzce souvisí pointa celé té trapné estrády, kdy jsem musel absolvovat sérii pohybových testů, přestože paní doktorce stačil jeden jediný pohled, aby měla jasno, odkud vítr vane.

     A že bodcová kost prý určitě ne, že to vychází z karpu, ale že se o tom raději přesvědčíme, takže mi zkroutili snad i uši, aby to měli pěkně bílé na šedém (na tom pitomém asfaltu mám po dnešku vyklusanou stopu). Nicméně RTG, tentokrát správné oblasti, vneslo do záhadné nečistoty mých chodů nezpochybnitelná fakta, neboť zánět karpálního tunelu na obrázku uviděla i sama služka.

     Jako chápete absurditu celé té situace: mám stejný zdravotní problém jako moje služka.

     A co hůř, na naprosto identické končetině!

     Takže jestli jsem v nitru své bílé duše doufal, že mi zdravotní indispozice zajistí vstupenku do domova důchodců, doufal jsem marně, protože není nic horšího než majitel, který má díky vlastním zkušenostem naprosto jasno, jak, kdy a proč to bolí, a hlavně jak s tím nakládat. I paní doktorka se nechala slyšet, jak hodně je ráda, že nemusí nic vysvětlovat, a to i když ji služka zahltila zhruba stovkou dotazů plných bandáží, přeúhlování chodidla a zatěžování šlachy, což jsou přesně ty okruhy, které mě absolutně nezajímají.

     Co třeba zeptat se, jestli postižený koník smí žrát dva až tři pytle mrkve denně?
     Povinně?

     To bych ovšem musel do kategorie „postižený“ skutečně spadat. Paní doktorka po prozkoumání RTG prohlásila, že tohle je recidiva něčeho staršího, pravděpodobně související se změnami úhlu došlapu (na pastvině bos, ale pod sedlem s botičkami) a že jestli jsem prý obdobné problémy míval i předtím. Služka domněnku potvrdila, když vytáhla na světlo boží onu historku týkající se oné památné loňské několikakilometrové cvalovky po betonových loukách s dítětem v sedle, ze které jsem si přivezl nejen spálený týl od vedení na vodítku, ale i výrazné kulhání. Na otázku paní doktorky, jestli je opravdu nutné chodit cválat po vyprahlých loukách, služka pravdivě odvětila, že to nebylo v její kompetenci, že mi naopak terény kvůli tvrdému povrchu upírala a že tohle proběhlo v její nepřítomnosti, dva dny po výměně názorů končící dovětkem „už to fakt s tím tvým Finem přeháníš“.

     Odpověď paní doktorky „klidně to přehánějte… Ono kdybyste to bývala byla nepřeháněla, mohlo se to ještě zhoršit do trvalého kulhání“ služku viditelně potěšila: mě však nikoliv. Mně by se něco jako trvalé kulhání docela hodilo, takže já se klidně nechám vláčet na vodítku po betonových loukách znovu, žádný problém!

     Ještě kdyby tak někdo všechna má přání mimosmyslově odhalil. Anebo alespoň tohle konkrétní…

     Služka poté zmínila pravidelné klusové testy na asfaltu, a že když byla nečistota chodu vidět, že jsem nepracoval, a že to bylo strašně otravné; na což paní doktorka s úsměvem odpověděla, že tenhle model nás nejspíš čeká i nadále, ale že není třeba házet flintu do žita, protože zátěž kritického místa lze korigovat zvednutím patek, ortopedickým kováním.

     Takže na stará kolena budu mít ortopedické podkovy nejen na zadních, ale i na předních.

WP_20150520_001

     A co ještě hůř, po okování na klínky se nečistoty chodů zcela vytratily, a co úplně nejhůř, prý s tím můžu závodit. A to jsem se každý večer poctivě modlil!

     K dovršení všeho se blížily první drezurní závody, a přestože se jich měl účastnit pouze borec Amík, pracovat jsem musel i já, a že třeba mile překvapím a pojedu také. Naštěstí pro nás oba nemohla jet služka, kvůli práci, a bez služky účast odpískaly i Iva s Áďou, a tak první letošní starty byly záhy odsunuty na červenec.

      Tak aspoň že tak.

     Váš chudáček koníček

WP_20150529_016
(nebude zveřejněn)


Opište text z obrázku: